top of page

Психосоматика. Особливості діагностики та лікування

Коли ми можемо запідозрити психосоматичний розлад?

Ми живемо в складних умовах. Дуже багато є стресів, про які ми не тільки говоримо, але нажаль відчуваємо на собі. Людина вже не може працювати так, як працювала раніше, не може відноситися до інших людей так, як відносилась раніше, накопичується втома, депресія, тривога і дратівливість. Людина свариться з близькими людьми, колегами по роботі, керівництвом. Закінчується це, як правило, проблемами зі здоров’ям на психосоматичній основі.


Які симптоми можуть зʼявлятися та до кого звертатись за допомогою?

Починається коливання артеріального тиску, важко дихати, виникає відчуття «кому» в горлі, що заважає дихати, болі в області серця, шлунку. Людина звертається до сімейного лікаря, лікарів інших спеціальностей. Лікарі призначають обстеження, результати обстежень нічого не показують, але проблема із самопочуттям залишається, тому безрезультативні обстеження продовжуються, людина змінює лікарів одного за одним, але і це не допомагає. І хоч лікарі кажуть, що ніяких хвороб не знаходять, людина почуває себе погано. В подальшому часто приєднується страх, тривога, паніка.

Якщо ви відчуваєте такі симптоми, а результати обстежень та консультацій нічого не виявляють, це частіше за все так звані «психосоматичні прояви» – коли напруження нервової системи проявляється тілесними симптомами. Коли наш емоційний стан тривалий час в напрузі, виснажується – тоді психологічні проблеми проявляються тілесно.


Що робити, якщо помітив у себе психосоматичні прояви?

В таких випадках самопочуття, як правило, залежить від емоційного стану – коли людина хвилюється або перенапружується – вона почуває себе гірше, коли заспокоюється – стан покращується.

Людина часто відчуває знижений настрій, втрату інтересів і бажання отримувати задоволення, підвищену втомлюваність, важко зосереджуватись, занижену самооцінку або невпевненість в собі, порушення сну та апетиту. Погане самопочуття людини, її скарги не відповідають результатам обстежень та запевненням лікарів про відсутність хвороби. Погане самопочуття негативно впливає на різні сфери життя людини – роботу, навчання, спілкування з близькими людьми, і навіть хобі. Часто спостерігаються сезонні коливання стану – погіршення восени та навесні.

Лікування соматичних хвороб, яке пропонують лікарі, не дає відчутного результату, а заспокійливі засоби покращують стан.

Якщо ви відчуваєте безпричинне погане самопочуття, якщо вам здається, що ви давно не посміхалися тому, що «посміхатися не має чому», зупиніться, задумайтеся – як можна собі допомогти. Психотерапія є рекомендованим ефективним кроком у боротьбі з психосоматичними проявами. Вона істотно покращує якість життя, зменшуючи соматичні симптоми і покращуючи психоемоційний стан.


Коли звертатись до фахівця?

Якщо Вас тривожать головні болі, безсоння, тривога, пригнічений настрій, слабкість та швидка втома, підвищена дратівливість, стійкий хронічний біль, якщо ви втомились від тривалого неефективного лікування — варто не ігнорувати ці симптоми та звернутись до психолога.

Також, якщо у Вас є психологічні проблеми сімейного або особистого характеру – звертайтесь до фахівців простору ментального здоров’я «Без тривог». Тут ви можете отримати ефективну допомогу висококваліфікованих та досвідчених спеціалістів.


 
 
 

Comments


bottom of page