Чому нашому мозку потрібен відпочинок
- без тривог
- 22 квіт.
- Читати 2 хв
У сучасної людини велике розумове навантаження. Крім інформації, яка пов'язана з навчанням або роботою, доводиться запам'ятовувати різні відомості про друзів, колег, якісь події в житті. Також великий потік контенту людина отримує з Інтернету, соціальних мереж, книг, телевізора. Щоб запам'ятати все це і не заплутатися, потрібно зосередитися, що веде до напруги.
Людина прагне досягти максимальних результатів в короткий час, не даючи мозку повноцінно відпочити і відновитися. Але такий підхід може призвести до протилежного результату. Постійні перевантаження мозку здатні призвести до серйозних проблем зі здоров'ям: страждає пам'ять, знижується концентрація уваги, загалом погіршується продуктивність та настрій. Падає інтерес до роботи, складніше даються прості завдання, з'являється зацикленість на негативі, дратівливість, почуття апатії та байдужості. Перевтома проявляється у вигляді порушення сну, головного та м'язового болю, слабкості. Інформаційне перевантаження спочатку впливає нервову систему, потім – на весь організм людини. Як неприємний результат: професійне вигоряння, гіпертонія, інфаркти, психосоматичні хвороби, схильність до інфекцій.
Наш мозок, як і весь організм, потребує регулярного відпочинку для відновлення і нормального функціонування.
У мозку два основні режими роботи – активний та пасивний. Перший націлений на події. Завдяки ньому ми концентруємось на завданнях, вирішуємо проблеми, обробляємо вхідну інформацію. Він задіяний, коли ми працюємо, дивимося телевізор, переглядаємо соцмережі або ще якось взаємодіємо з інформацією. Пасивний режим включається, коли ми не діємо, мріємо наяву або занурюємося в себе. Саме йому треба дякувати за спонтанне вирішення проблеми, яка не давалася нам, поки ми від неї не відволіклися.
Для того, щоб мозок функціонував максимально продуктивно потрібно дотримуватись балансу та задіяти щоденно пасивний режим. Необхідно правильно розподіляти свій час між роботою та відпочинком. Декілька порад, які допоможуть давати собі розумовий відпочинок:
Спіть достатню кількість часу. Повноцінний сон – найкращий спосіб відновлення для мозку.
Займайтеся чимось, що не потребує розумових зусиль. Миття посуду, робота в саду, прибирання та інші подібні види діяльності - благодатний ґрунт для активізації пасивного режиму.
Відкладіть телефон. Більшість людей бере в руки телефон просто від нудьги, але така звичка позбавляє можливості розслабитись.
Проводьте менше часу у соцмережах. Соціальні мережі – головний ворог розумового відпочинку. У разі потреби встановіть обмеження на час в соцмережах або скоротіть свій список друзів, залишивши тільки тих, з ким вам подобається спілкуватися.
Частіше будьте на природі. Прогулянка в парку відновлює краще , ніж ходьба містом. У міському середовищі нас постійно оточують фактори, що відволікають: гудки транспорту, машини, люди. А спів птахів, шелест листя та інші природні звуки, навпаки, заспокоюють. У таких умовах легше розслабитися та відпустити свої думки.
Займайтеся тим, що любите. Активація пасивного режиму – не єдиний спосіб ментально відпочити. Ще корисно займатися улюбленими справами, навіть якщо їм потрібна концентрація. Наприклад, читання, теніс, гра на музичному інструменті, похід на концерт також допоможуть відновитись. Тому подумайте, які види діяльності дають вам енергію, і не забувайте виділяти на них час.
Comments